Obchody Dnia Kobiet w firmie warto przemyśleć
Obdarowując tylko żeńską część załogi pracodawca ryzykuje, że naruszy zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Musi też uważać na źródło finansowania upominków.
Jak co roku, 8 marca, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji niektórzy pracodawcy obdarowują swoje pracownice tradycyjnym goździkiem lub tulipanem. Przysłowiowa para rajstop dawno odeszła do lamusa.
Wprawdzie obchodzenie takich okazji nie stanowi prawnego obowiązku wynikającego z kodeksu pracy ani żadnego innego aktu prawnego, to jednak kultywowanie tradycji poprzez zapewnienie dobrego nastroju pracownikom może się przyczynić co najmniej do lepszego postrzegania miejsca pracy.
Problematyczny upominek
Polskie prawo pracy nie definiuje pojęcia „upominek" czy „prezent". Tym samym to pracodawca samodzielnie powinien zakwalifikować takie dodatkowe świadczenie, rozważając przy tym zarówno konsekwencje prawne, jak i podatkowe.
Na prawne możliwości pracodawcy w tym zakresie wskazuje jedynie kodeks pracy, przewidując bardzo ogólne kategorie świadczeń dla pracowników. Podstawowym świadczeniem jest niewątpliwie wynagrodzenie za pracę. Zgodnie z art. 80 k.p. należy się ono za pracę wykonaną, tak jak określa to indywidualna umowa o pracę. W praktyce oznacza to jednak, że przyznanych dodatkowych świadczeń – w szczególności tych niezwiązanych z wykonywaną pracą (jaką stanowią upominki) – nie można uznać za wynagrodzenie za pracę. Dzieje się tak nawet, gdy elementem wynagrodzenia jest świadczenie rzeczowe, np. deputat węglowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta